Şabo süryani Şarap Whatsapp
süryanı şarabı tarihçesi

Süryani Şarabı Tarihçesi

Yukarı Mezopotamya’da şarap yapımı oldukça eski bir tarihe sahiptir. Kökleri birkaç bin yıl öncesine dayanmaktadır. Efsaneye göre Nuh, ilk üzüm bağlarını Büyük Tufan sona erdikten kısa bir süre sonra orada yetiştirmiştir. Mezarı olduğu düşünülenlerden biri şu anda bu bölgede bulunan Cizre kasabasındadır.

Asur İmparatorluğu döneminde Midyat ve Tur Abdin Yaylası'ndaki diğer yerlerden gelen şaraplar, bu bölgenin çok ötesinde bilinmekteydi. Bu, Mezopotamya şehirleri kazıları sırasında bulunan kil tabletlerden açıkça anlaşılmaktadır. Yerel bağcılar tarafından, Boğazkere ve Rumi gibi bölgeye özgü üzümler yetiştirilmiştir.

İslam'ın Yukarı Mezopotamya'da yayılması, alkolün yasak olması nedeniyle şarap yapımına önemli zarar vermiştir. Ancak Mardinli ve Midyatlı Süryaniler gibi Ortadoğulu Hristiyanlar da yerel şarapçılık geleneklerini günümüze kadar sürdürmeyi başarmıştır. Bu sebeple de bu şehirlere gidenlerin Türkiye'nin diğer bölgelerinde bile bulunması zor olan orijinal meşhur Süryani şaraplarını denemeleri tavsiye edilir.


Süryani Şarabı Nerede Meşhurdur?

Keldani, Süryani ve Arami olarak da adlandırılan Süryaniler, kuzey Irak, güneydoğu Türkiye, kuzeybatı İran ve kuzeydoğu Suriye'den gelmektedirler. Birinci ila üçüncü yüzyıllarda Hıristiyan olan insanların çoğu hala Keldani ve Süryani Ortodoks, Süryani Katolikleri, Doğu'nun Asur Kilisesi ve diğerleri gibi doğu ayinine mensup Hıristiyan gruplara mensuptur.

Şu anda Türkiye'de yalnızca 10.000 ila 15.000 kadar Süryani yaşamaktadır. Çoğunluğu, en eski manastırlardan bazılarının bulunduğu Mardin-Midyat’ta yaşamaktadır. Özellikle manastırların yakınlarında yaşayan Hıristiyanlar olarak şarap, Asur kültüründe önemli bir yere sahiptir. Geleneksel şarap yapımında üzümler güneşte kurutulur ve daha sonra çuvallarda elle ezilir. Elde edilen meyve suyu her zaman kil veya diğer inert kaplarda fermente olur, asla meşe fıçılarda yaşlanmaz.

Üzümden yapılan bir şarabın kalitesi, kullanılan üzümlerin yaşı ve kalitesi ile ilişkildir. Şarabın ilk olarak nerede yapıldığı kesin olarak bilinmese de, Mezopotamya topraklarında doğduğuna inanılmaktadır.

Mezopotamya'nın kuzeyinde, Turabdin bölgesinde 7000 yıl öncesine ait asma kalıntıları rastlanmıştır. Bu nedenle de şarabın burada yetişen üzümlerden yapıldığı düşünülmektedir. Bununla birlikte burada yetişen üzümlerden herhangi bir katkı maddesi bulunmayan doğal Süryani şarabı üretilmeye başladığı söylenebilir. Suriye, Filistin ve Lübnan gibi yerlerde de Süryani şarabı yapımı oldukça gelişmişti.

ŞABO SÜRYANİ ŞARAP EVİ

Blog

Süryani şarabi tarihçesi

Şarap Çeşitleri Nelerdir?

Şarabın eski çağlara kadar uzanan ve içki kültürünün başlangıcı olarak görülebilecek kadar uzun bir geçmişi vardır. Şarabın tadı ve rengi hakkında şiirler yazılmıştır. Bulunduğu günden bugüne bazen romantizmin simgesi iken, kimi zaman da ailece yapılan kutlama yemeklerinin bir parçası olmuştur...

Süryani şarabi tarihçesi

Süryani Şarabı Tarihçesi

Yukarı Mezopotamya’da şarap yapımı oldukça eski bir tarihe sahiptir. Kökleri birkaç bin yıl öncesine dayanmaktadır. Efsaneye göre Nuh, ilk üzüm bağlarını Büyük Tufan sona erdikten kısa bir süre sonra orada yetiştirmiştir. Mezarı olduğu düşünülenlerden biri şu anda bu bölgede bulunan Cizre kasabasındadır...

Süryani şarabi nedir

Süryani Şarabı Nedir?

Süryani şarabının, belirli bir şarap grubunun doğduğu yer olduğu düşünülen Mezopotamya'da üretildiği bilinmektedir. Bu yörede taş üretim tesisi ile kale tarzı bir üretim sistemi kullanılır. Süryani şarabı markasının adı olan Shiluh kelimesi, barış anlamına gelmektedir.

Şarap ve bardak

Neden Süryani Şarabı ?

Süryani şarabı gibi katkısız şaraplarda doğal fermantasyon yöntemi kullanılır ve herhangi bir katkı maddesi şaraba eklenmez. Bu da tamamen doğal bir şarap keyfi yaşamanızı sağlar. Meyve mayalanması, zamanla meyve içindeki şekeri alkole dönüştürür...

şarap kadeh

Nasıl Sipariş verebilirim ?

Web sitemiz üzerinde bulunan numaralarla bize ulaşabilir veya sağ alt tarafta görünen WhatsApp simgesine tıklayarak bizimle hızlıca iletşime geçebilirsniz. Ödemelerinizi Kapıda ödeme veya Havele/EFT gerçekleştirebilirsiniz. Kargonuzu size güvenli ve hızlı...

şarap tadımı

Doğal Şarabın Sağlığa Faydaları Neler ?

Şarabın kalp sağlığına faydaları iyi belgelenmiştir. Üzüm, kabuğundan, etinden ve tohumlarından gelen kalp koruyucu özelliklere sahiptir. Mayo kliniği, kırmızı şarapta bulunan antioksidanlar olarak adlandırılan belirli maddelerin, yüksek yoğunluklu...