Şabo süryani Şarap Whatsapp
image

Süryani Şarabı Nedir?

Süryani şarabının, belirli bir şarap grubunun doğduğu yer olduğu düşünülen Mezopotamya'da üretildiği bilinmektedir. Bu yörede taş üretim tesisi ile kale tarzı bir üretim sistemi kullanılır. Süryani şarabı markasının adı olan Shiluh kelimesi, barış anlamına gelmektedir.

Mezopotamya'nın kuzeyindeki Turabdin bölgesinde şarap yapımında kullanılan ve tarihi 7.000 yıl öncesine dayanan Vitis ve Vinifera sarmaşıklarının kalıntılarına rastlanmıştır. Bağcılık, Suriye, Lübnan ve Filistin gibi yerlere yayılmış ve hatta Sümer destanı Gılgamış’a konu olmuştur. Tarihi M.Ö. 4000 yıllarına ulaşan Asurlular, Turabdin bölgesinden gelen bu mirasa sahip çıkarak, Anadolu'dan Yunanistan'a yayılmasına yardımcı olmuşlardır. Aynı zamanda bölgede bağcılık ve şarap yapımını da günümüze kadar sürdürmüşlerdir.

Süryaniler, inancına bağlı bir toplumdur ve şarap kültürlerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bunun nedeni Hz. İsa mucizelerini yaparken suyu şaraba çevirmiş ve son akşam yemeğinde havarileriyle birlikte şarap içmiştir. Kilise geleneğinde, törenlerde kutsal ekmek şarapla kutsanırdı ve insanlar bu ekmeği yerse günahlarından arınacağını düşünmüşlerdir.

Hıristiyanlık yayıldıkça, her manastırın etrafı dini törenler için kendi şarabını yapabileceği topraklarla çevrilmişti ve din adamları bağcılık yapmayı teşvik etmişlerdir.


Süryani Şarabının Özellikleri Nedir?

Süryani şarabının tadı, yapımında kullanılan farklı üzüm türlerine göre farklılık gösterir. Süryani şarabı, yöntemine ve üretim şekline göre farklı isimlerle anılmaktadır. Aşağıda Süryani şaraplarının türleri ve özellikleri verilmiştir.

Ninve: Süryani şarabı türlerinden biri olan Ninve, Boğazkere ve Öküzgözü üzümlerinin fermente edilmesiyle üretilir. Bu şarap türü, doğru yöntemlerle saklandığında yaklaşık olarak 10 yıl dayanabilir. Bu Süryani şarabının aromasını almanın en iyi yolu, 17 ile 19 derece ısıda tüketilmesidir.

Verdo: Rose şaraplarından biri de Verdo Süryani şarabıdır. Öküzgözü üzümlerinden yapılan bu şaraplar, 6 ile 8 derece ısıda servis edilmesi önerilir. Bunun nedeni ise şarabın tadını daha iyi alabilmektir. Verdo Süryani şarabı doğru koşullarda saklandığında 3 yıla kadar saklanabilir.

Turabdin: Bu Süryani şarabı öküzgözü ve boğazkere üzümlerinden elde edilir ve doğru şekilde muhafaza edildiğinde 10 yıla kadar yıllandırılabilir. Classic: Süryani şarap türlerinden olan Classic, öküzgözü ve boğazkere üzümlerinin fermantasyonu ile elde edilir. Bu şaraptan en iyi tadı alabilmek için, 14 ila 16 derece arasındaki bir ısıda servis edilmesi önerilir.

Classic: Süryani şarap türlerinden olan Classic, öküzgözü ve boğazkere üzümlerinin fermantasyonu ile elde edilir. Bu şaraptan en iyi tadı alabilmek için, 14 ila 16 derece arasındaki bir ısıda servis edilmesi önerilir.

Manastır: Manastır Süryani şarabı lezzetini boğazkere üzümlerinden alır. Bu şarabın tüketimi için en iyi ısı 17 ile 19 derece arasındadır. Aynı zamanda Manastır, 10 yıla kadar yıllandırılabilir.

Kustan: Kustan, Kerkük ve Mezrona üzümleri kullanılarak üretilen bir Süryani şarabıdır. Uygun koşullarda saklandığında 10 yıla kadar dayanabilir. Beyaz bir şarap olan Kustan’ı, 6 ile 8 derecede yani soğuk olarak tüketmek en iyisidir.

Dara: Dara şarabı, boğazkere ve öküzgüzü üzümlerine mahlep ilave edilmesi ile elde edilir. Bu şarabın yaklaşık olarak 6-8 derece aralığında servis edilmesi önerilir.

Shiluh: Süryani şarabı türlerinden biri olan Shiluh, boğazkere ve öküzgözü üzümlerinin fermantasyon işlemi ile üretilir. Bu şarap, Süryani şarapları arasında en sık tercih edilen türdür.


Süryani Şarabının Diğer Şarap Çeşitlerinden Farkı Nedir?

Shiluh Kırmızı Süryani şarapları, Diyarbakır ve Mardin çevresinde yetişen ve Türkiye'nin en iyi üzümleri olduğu bilinen öküzgözü ve boğazkere üzümlerinden üretilir. Beyaz Süryani şarapları, Turabdin yöresinde yetişen çok eski kerküş ve mazrone asmalarından yapılır.

Yüzlerce yıldır bölgede yaşayan Süryaniler, özellikle Boğazkere ve yalnızca Midyat çevresinde yetiştirilen kerküş ve mazrone üzümlerini, Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki alüvyonlu topraklarda yetiştirmişlerdir.

Shiluh üzümleri özenle toplanır ve aynı şekilde büyük bir özenle üretim sürecine geçilir. Shiluh geleneksel biçimde mayalanmaya bırakılır. Bu yerle ilgili en önemli şey, mimarinin fermantasyon sırasında sıcaklığı kontrol etmesidir. Mezopotamya'nın çok sıcak yazlarında mimari, sıcaklığı 17 ile 29 derece arasında tutar. Eskiden birçok üreticinin meşe fıçılarda yaptığı malolaktik fermantasyon, şimdi aynı ortamda çelik fıçılarda gerçekleştirilmektedir. Shiluh şarapları 12 ila 18 gün boyunca kabukları ile birlikte mayalanmaya bırakılır.


Süryani Şarabı Nasıl Yapılır?

Beyaz Süryani şarabı yapmak için "mazrone" üzümleri, kırmızı Süryani şarabı yapmak için "cınve kome" üzümleri kullanılır. Midyat şarabının yapımı, üzümlerin yetiştirilmesi ile başlar. Şarap yapmak için en iyi üzümler toplanır ve olgunlaşanlar özenle seçilir. Ardından üzümler büyük bir kazanın içerisine alınır ve bir hafta güneşte bırakılır. Güneşte bekletme süresi sona erdikten sonra üzümler sıkma teknesine alınarak suları çıkarılır. Çıkarılan sular bidonlara konulur. Variller 1 hafta güneşte bekletilir. Bu sayede üzüm suyu şaraba dönüşür. Daha sonra bidonlar eve getirilir, üzeri kapatılır ve sabit sıcaklıkta dinlenmeye bırakılır. Midyat şarabı bu şekilde hiçbir katkı maddesi ilave edilmeden 40 gün bekletilir ve servise hazır hale gelir.


Süryani Şarabı Nasıl İçilir?

Süryani şarabı, kolay bir içime ve ekşi bir tada sahiptir. Bu şarap ev yapımı olarak yapıldığında, farklı lezzete sahip olabilmektedir.Yapımı oldukça zahmetli olan Süryani şarabı servis edilirken klasik şarap bardakları kullanılır. Meşhur Süryani şarabı, düğünlerde, akşam yemeklerinde, misafir geldiğinde ya da çeşitli sohbet ortamında tüketilen değerli bir içecektir.


Hakiki Süryani Şarabı Nasıl Anlaşılır?

Şarap, alkollü içecekler arasında popüler bir alternatiftir. Süryani şarabı gibi doğal şaraplar ise en sık tercih edilenler arasında yer almaktadır. Ancak Süryani şarabı satın almadan veya içmeden önce hakiki olup olmadığını bilmek önemlidir. Bir şarabın hakiki olup olmadığı farklı şekillerde anlaşılabilir. İlk olarak, şarabın yıllandıkça tadının da güçlü olacağını bilmek önemlidir. Şarap şişesini salladığınızda eğer tortular hızlı bir şekilde şişenin dibine düşüyorsa ürünün doğru kıvamda olduğunu söylenebilir. Bu tortular dağılmak yerine içeceğin içinde kalırsa, bozulma olasılığı çok yüksek olmaktadır. Şarabın renk tonu da şarabın kalitesini gösteren noktalardan biridir. Kırmızı şarabın bordo renk tonuna sahip olması ve bardağa konulduğunda üst kısmının daha koyu, aşağı kısmının ise açılan bir renge sahip olması önemlidir. Özellikle yıllanmış şarap seven kişilerin bu noktaya dikkat etmesi önerilir.


Süryani Şarabı Tarihçesi

Süryani şaraplarının tarihi, bağcılık ve şarap yapma sanatının doğup büyüdüğü Mezopotamya’da başlamıştır. Mezopotamya, üzüm bağlarının ve şarabın nasıl ortaya çıktığı hakkında hikayelerin çoğu ve onları destekleyen arkeolojik kanıtların bulunduğu yerdir. Arkeolojik ve genetik kanıtlar, birçok yabani asma çeşidinden biri olan ve belki de en uyumlu olan "vitis vinifera"nın, Paleo Botanikçilerin Bereketli Hilal dediği ovalarda ortaya çıktığını göstermektedir. Zagros, Amanos, Doğu Toroslar ve Lübnan dağlarının oluşturduğu hilal şeklindeki bölgenin adıdır. Mezopotamya yerleşim katmanlarında bulunan ve Vitis Vinifera ve Sativa olarak isimlendirilen en eski üzüm çekirdekleri, asmanın yaklaşık 7000 yıl önce Mezopotamya'nın kuzeyindeki Turabdin bölgesinde yetiştirildiğini göstermektedir. Asma kültürü bu tarihten sonra Suriye, Filistin, Lübnan, Anadolu ve Yunanistan'a yayılmış olduğu düşünülmektedir.

Ünlü Sümer destanı Gılgamış’ta, şarabın uygarlaştırıcı ve yumuşatıcı etkisi öne çıkar. Gılgamış'ın yoldaşı olan vahşi Enkidu'ya rehberlik eden iki şeyden biri kadınlar, diğeri ise şaraptır. Destanda yer alan tanrı.a Siduri "asmanın hanımı ve şarap yapan" olarak isimlendirilir.

Süryaniler, ataları Aramive Asuri den oluşan ve kökenleri MÖ 4000’e dayanan, Orta Doğu'da yaşayan eski bir Sami Hristiyan halkıdır. Ortadoğu’da yaşayan kadim semitik Hıristiyan halkı Süryaniler, Mezopotamya medeniyetinin kalbinde doğup büyüyen üzümlerden, toprağın mucizevi uyumu sayesinde ve Turabdin bölgesinin mucizevi üzüm-toprak-iklim uyumu ile şarabın uzun yolculuğuna kendi deneyimlerini ekleyerek günümüze kadar gelebilmişlerdir.


Süryani Şarabı Nasıl Saklanır?

Süryani şarabını saklamak için dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Şarabın yatık bir şekilde saklanması, ortamın loş, serin, gürültüsüz, serin ve sarsıntısız olması ve belirli bir nem derecesine sahip olması, bunlardan bazılarıdır.

Midyat şarabını uzun süre fazla saklamak için yatay pozisyonda tutulması gerekmektedir. Bu sayede, mantar sürekli ıslak kalır ve genleşerek şişeye hava giriş-çıkışını engeller. Şişe dik tutulduğunda ise mantar kurur ve büzülerek şişenin hava almasına neden olur. Şarabın en büyük düşmanlarından biri oksijendir. Bu nedenle de dik tutularak hava alan şaraplar, okside olarak bozulurlar

Süryani şarabını saklarken dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise şarapların saklandığı mekanın ısısıdır. Bunun için ideal ısının 12-14 derece arasında olması gerekir. İdeal ısı aşıldığında şaraplar daha hızlı olgunlaşır. Aşırı soğuk bir ortamda ise şarabın gelişimi yavaşlar. Aynı zamanda sık ve ani ısı değişimleri de şaraba zarar verebilir.

Şarapları saklarken mantarların kurumasını engellemek için ortalama %75 nem seviyesine sahip olmalıdır.

Aydınlık ortamlar şaraplar için uygun değildir. Bu nedenle de Süryani şarabını saklarken, özellikle doğrudan güneş ışığı alan ve aşırı parlak olan ortamlara göre karanlık yerler tercih edilmelidir. Şarap şişelerinin kahverengi ve yeşil gibi koyu tonlarda üretilmesini asıl amacı, içindeki şarabın ışıktan korunmasıdır.

Süryani şarabını saklarken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri ise sakin ve sarsıntısız bir ortam olmasıdır. Bununla birlikte şaraplar için uzun ve sarsıntılı yolculuklar uygun değildir. Bu nedenle de seyahatlerde satın alınan şarapların tüketilmeden önce bir süre dinlendirilmesi faydalıdır.


Süryani Şarabı Nereden Alınır?

Süryani şarabı, midyatsuryanisarap.com'dan satın alabilirsiniz.


Süryani Şarabı Fiyatları Nedir?

Her yıl Midyat Süryani şarabı fiyatları değişiklik gösterir. Aynı zamanda kullanılan malzemelere ve üretim standartlarına bağlı olarak, satın alınabilecek Süryani şarap türleri bulunmaktadır. Bu nedenle de Midyat süryani şarapları farklı fiyatlarla satın alınabilmektedir

ŞABO SÜRYANİ ŞARAP EVİ

Blog

Süryani şarabi tarihçesi

Şarap Çeşitleri Nelerdir?

Şarabın eski çağlara kadar uzanan ve içki kültürünün başlangıcı olarak görülebilecek kadar uzun bir geçmişi vardır. Şarabın tadı ve rengi hakkında şiirler yazılmıştır. Bulunduğu günden bugüne bazen romantizmin simgesi iken, kimi zaman da ailece yapılan kutlama yemeklerinin bir parçası olmuştur...

Süryani şarabi tarihçesi

Süryani Şarabı Tarihçesi

Yukarı Mezopotamya’da şarap yapımı oldukça eski bir tarihe sahiptir. Kökleri birkaç bin yıl öncesine dayanmaktadır. Efsaneye göre Nuh, ilk üzüm bağlarını Büyük Tufan sona erdikten kısa bir süre sonra orada yetiştirmiştir. Mezarı olduğu düşünülenlerden biri şu anda bu bölgede bulunan Cizre kasabasındadır...

Süryani şarabi nedir

Süryani Şarabı Nedir?

Süryani şarabının, belirli bir şarap grubunun doğduğu yer olduğu düşünülen Mezopotamya'da üretildiği bilinmektedir. Bu yörede taş üretim tesisi ile kale tarzı bir üretim sistemi kullanılır. Süryani şarabı markasının adı olan Shiluh kelimesi, barış anlamına gelmektedir.

Şarap ve bardak

Neden Süryani Şarabı ?

Süryani şarabı gibi katkısız şaraplarda doğal fermantasyon yöntemi kullanılır ve herhangi bir katkı maddesi şaraba eklenmez. Bu da tamamen doğal bir şarap keyfi yaşamanızı sağlar. Meyve mayalanması, zamanla meyve içindeki şekeri alkole dönüştürür...

şarap kadeh

Nasıl Sipariş verebilirim ?

Web sitemiz üzerinde bulunan numaralarla bize ulaşabilir veya sağ alt tarafta görünen WhatsApp simgesine tıklayarak bizimle hızlıca iletşime geçebilirsniz. Ödemelerinizi Kapıda ödeme veya Havele/EFT gerçekleştirebilirsiniz. Kargonuzu size güvenli ve hızlı...

şarap tadımı

Doğal Şarabın Sağlığa Faydaları Neler ?

Şarabın kalp sağlığına faydaları iyi belgelenmiştir. Üzüm, kabuğundan, etinden ve tohumlarından gelen kalp koruyucu özelliklere sahiptir. Mayo kliniği, kırmızı şarapta bulunan antioksidanlar olarak adlandırılan belirli maddelerin, yüksek yoğunluklu...