Şabo süryani Şarap Whatsapp
image

Şarabın Yanında Ne Yenir?

Şarap, keyifli zamanlarında, kutlama anlarında ve özel günlerde en sık tüketilen içeceklerden biridir. Şarabın yanında tüketilecek yemekleri, mezeleri ve salataları doğru seçebilmek için ilk olarak şarap seçimine dikkat edilmelidir.

Şarabın beyaz, kırmızı, pembe ve meyveli gibi türleri bulunmaktadır. Bu türlerin her birinin yanına farklı yiyecekler uyum sağlar. Bu nedenle de her şarap her yemek ile yenmemelidir. Şarabın kalitesi de önemli bir noktadır. Özel günler için kurulan sofraların yanında servis edilen şarabın ikram edilecek şarabın kalitesi ile zenginleştirilir. Gündelik sorftalarda ise daha basit seçenekler daha iyi bir olabilir. Şarabın yanında tüketilebilecek yiyecekler aşağıda verilmiştir.

1. Balık

Balık, özellikle beyaz şarap ile uyumludur. Beyaz şarabın yanında çeşitli deniz ürünleri tüketilebilir. Ancak en çok yakışan lezzet balıktır. Özellikle de ızgarada pişmiş çipura veya levrek gibi az yağlı balıklar tercih edilebilir. Balık şarabın yanında ana yemek olarak tüketilirken balığın kılçıklarından ayıklanmış olmasına dikkat edilmesi önerilir.

2. Peynir

Şarap yanında yenebilecek yiyeceklerden biri de peynirdir. Farklı peynir türleri ile hazırlanan peynir tabakları, pratik bir şekilde hazırlanabilir. Kaşar, tulum ve hellim gibi sert peynirler kırmızı şarap ile uyum sağlarken, küflü ve isli peynirler ise beyaz şaraplarla daha iyi gider. Şarap ile birlikte özellikle tuzlu olmayan peynirler tercih edilerek peynir tabağı hazırlanabilir. Hazırlanan peynir tabaklarına galeta, kraker ve kuruyemişler eklenebilir.

Şarabın yanında en iyi giden peynirler arasında, trüflü bir İtalyan pecorino, yıllanmış comte peyniri ve keçi sütünden Fransız peynirleri bulunmaktadır. Eski gravyer, kaşar, gouda ve eski cheddar ise daha kolay bulunabilir bir peynir tercih etmek isteyen kişiler için iyi bir alternatif olabilir.

3. Meyve

Taze meyveler içerdikleri aroma sayesinde şarapların her türü ile uyumludur. Örnek olarak, hem kırmızı şarabın hem de beyaz şarabın yanında üzüm iyi gider. Kırmızı şarabın yanında özellikle siyah üzüm tercih edilebilir. Beyaz şarap ile birlikte yeşil elma yenebilir. Aynı zamanda mango, kayısı, kavun gibi meyvelerle hazırlanmış meyve tabağı da şarap ile birlikte servis edilebilir. Şarabın yanında tatlı tercih edenler için ballı için tavsiye edilebilir.

Yazın olgunlaşan çilek, ahududu, yaban mersini, kiraz, böğürtlen, kuş üzümü ve nar gibi meyvelerin koyu kırmızı renkleri, aynı renkteki şaraplarla uyumludur. Roze şaraplar ve meyveli kırmızı şarapların yanında meyve servis edilebilir. Papayas, pitayas ve mango gibi tropikal meyveler ise orta derecede tatlılığa sahip şarap çeşitleri ile servis edilebilir.

İncir, üzüm, erik ve şeftali gibi çok tatlı meyveler, tatlı kırmızı şaraplarının yanında tercih edilebilir. Portakal, greyfurt ve mandalina gibi meyvelerin asitliği ise beyaz şaraplarla iyi gider.

4. Kırmızı Et

Sığır eti filetosu ve rosto dana eti, özellikle daha yağsız biftek veya dana eti tercih eden kişiler tarafından daha hafif veya orta gövdeli kırmızı şarapların yanında içilebilir. Daha fazla tanen içeren daha koyu kırmızı şaraplar, yağlı et çeşitleri ile uyumludur. Tanen, ağızdaki yağı alır ve her lokma lezzeti hissetmeyi sağlar. Kuzu daha hassas bir tada sahip olduğu için daha yumuşak tanenli orta gövdeli bir kırmızı şarap ile servis edilebilir. Dana eti beyaz ve roze şarabın yanında uyum sağlayabilen birkaç etten biridir.

Kırmızı şarap ve kırmızı et iyi bir ikilidir. Kırmızı et, özellikle Süryani şarabının yanına en yakışan lezzetlerden biridir. Orta sertlikte olan kırmızı şarapla her türlü kırmızı et tercih edilebilir. Akşam yemeğinde şarap ile birlikte köfte, biftek, antrikot veya soslu et tüketilebilir. Kırmızı şarabın yanında yenilen kırmızı et, ağızda hoş bir tat bırakır. Kırmızı şarap, kırmızı et ile tüketilebileceği gibi, et pişirme sırasında ya da marine işleminde de kullanılabilir.

5. Salata

Şarap ile uyum sağlayan yiyeceklerden biri de salatadır. Kırmızı şarap ile birlikte biftekli salatalar tercih edilebilir. Meyveli şarapların yanında ise sıklıkla mevsim salataları tüketilmektedir. Beyaz şarabın yanında en iyi giden salatalardan biri sezar soslu tavuklu salatadır. Salata, Süryani şarabının yanında hafif bir alternatif arayan kişiler için iyi bir seçenektir.

7. Kuruyemiş

Meyveli şarap ile en uyumlu lezzetlerden biri kuruyemişlerdir. Kuruyemişler, meyveli şarabın aromasını dengeler ve şarabın içimini kolaylaştırır. Ceviz, badem, kaju ve fındık gibi kuruyemişler meyveli şaraba en yakışan kuruyemiş çeşitleridir. Beyaz şarapla ise beyaz leblebi tercih edilebilir. Yer fıstığı, kırmızı şarabın yanına en yakışan kuruyemiştir. Fındık, fıstık, ceviz ve kaju ise Süryani şarabın yanında tüketilebilecek kuruyemiş çeşitleridir.

8. Makarna

Makarna, şarabın yanında en çok yenilen yemeklerden biridir. Özellikle beyaz şarabın yanında sıklıkla tercih edilmektedir. Domates soslu makarna asidik olduğu için orta gövdeli bir kırmızı şarabın yanında tüketmek en iyisidir. Makarna sosunun asitliği ile uyuşmayan bir şarap tercih etmek, şarabın tadı almayı engeller. Peynirli makarna çeşitleri ise hemen her şarap ile uyumludur. Ancak hafif gövdeli bir beyaz şarap tercih edilerek, peynirin krema tadını öne çıkarmayı sağlar. İstiridyeli linguine ve karidesli spagetti gibi deniz mahsüllü makarna çeşitleri, orta gövdeli beyaz şarapların yanına oldukça yakışır. Deniz ürünlerinin tazeliğini ve lezzetini bastırmamak için yemeğin genellikle Pinot Grigio gibi gevrek ve sek beyaz bir şarapla servis edilmesi önerilir.

Hafif ila orta gövdeli beyaz şaraplar, pesto soslu makarna ile uyum sağlar. Pesto sosunun ana unsuru içerdiği maydanoz, kişniş, nane ve fesleğen gibi otlardır. Bu nedenle pesto soslu makarnanın yanında tercih edilen kuru şaraplar, pesto sosun otsu lezzetini tamamlar. Sebzeli makarna çeşitleriyle ise sebzelerin tazeliğini vurgulamak ve lezzetlerini arttırmak için kuru ve çiçeksi beyaz bir şarap içilebilir.

Baharatlı yemeklerin yanında seçilen yanlış şarap, yemeğin tadının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle arrabbiata gibi makarna sosları ile gevrek ve keskin bir şarapların yanında içilebilir.