Şabo süryani Şarap Whatsapp
image

Süryani Şarabının Yanında Ne Yenir?

Süryani şarabının tadı, yapımında kullanılan farklı üzüm türlerine göre farklılık gösterir. Süryani şarabı, yöntemine ve üretim şekline göre farklı isimlerle anılmaktadır. Aşağıda Süryani şaraplarının türleri ve özellikleri verilmiştir.

Süryani şarabının yanında tüketilen mezeler, şarabın kalitesini artırmayı sağlar. Bununla birlikte Süryani şarabı peynir tabağı ile birlikte sunulabilir. Süryani şarabını servis ederken yanında fındık, çikolata, meyve ve küçük atıştırmalıklar gibi farklı yiyeceklerin bulunduğu tabaklar kullanılabilir.

Süryani Şarabının Yanında Hangi Kuruyemişler Yenir?

Süryani şarabının yanında tüketilebilecek alternatifler arasında kuruyemişler bulunur. Kuruyemişler, şarabın aromasını dengeleyerek daha rahat bir içime sahip olmasını sağlar. Süryani şarabı ile birlikte ceviz, badem, kaju ve fındık tüketilebilir. Kırmızı şarap ile en uyumlu kuruyemiş ise fıstıktır. Beyaz şarap içerken ise beyaz leblebi tercih edilebilir. Özellikle meyveli şaraplar ile birlikte beyaz leblebi, badem ve ceviz içi tüketilir. Mevsiminde toplanan yeşil elmalar kuruyemiş tabağının yanında ince dilimler halinde sunulabilir.

Süryani Şarabının Yanında Hangi Mezeler Yenir?

Meyveli şaraplar, peynir tabağı ile servis edilebilir. Dil peyniri, örgü peyniri, keçi peyniri taze kaşar peyniri ve otlu peynir, Süryani şarabının yanında tüketilebilecek peynir çeşitleri arasında yer alır. Şarap ile birlikte tüketilen tuzlu peynir çeşitleri, şarabın sahip olduğu aromanın daha rahat hissedilmesini sağlar. Aynı zamanda Süryani şaraplarının yanında Camembert, Brie ve Mersin Bezde Tulum iyi gider. Bu peynirler aynı zamanda asiditesi fena olmayan, meyvemsi ve hafif kırmızılar ile uyumludur. Eski Kaşar, Gouda, Kars Gravyeri ve Kargı Tulumu gibi yüksek aromaya sahip peynirler ise tanenli ve gövdeli kırmızılar ile daha uyumludur. Peynir tabağı ile birlikte çikolata sosuna batırılmış meyve dilimleri de şarap sunumuna dahil edilebilir.

Yoğurtlu meze çeşitleri de şarabın yanında tüketilebilir. Özellikle beyaz şarap ile uyumlu olan yoğurtlu mezeler, farklı lezzetler arayan kişiler için iyi bir seçenektir. Aynı zamanda kırmızı şarap ile birlikte karides güveç ve kaşarlı mantar gibi mezeler tercih edildiğinde hem lezzetli hem de doyurucu bir uyum yakalanır.

İnce baget dilimleri incir, soğuk et dilimleri, marmelat, çiğ mantar, kırmızı üzüm ve yeşilliklerin bulunduğu bir tabak ile birlikte servis edilebilir. Zeytinyağı, çeri domates ve taze dağ kekiği, tüm şarapların servisinde kullanılabilecek süsleme malzemeleri arasında yer alır.

Bunlara ek olarak, krakerler, etli kanepeler ve baharatlı cipsler gibi atıştırmalıklarla da Süryani şarabı ile birlikte servis edilebilir.

Süryani Şarabının Yanına Hangi Yemekler Yapılır?

Kırmızı Süryani şarabını yanında ızgara bonfile, ızgarada pişirilmiş kuzu eti, sade burger, baharatlarla marine edilmiş ve odun ateşinde pişirilmiş etler tercih edilebilir. Bununla birlikte domates soslu makarnalar da kırmızı şarap ile oldukça uyumlu olmaktadır.

Kırmızı süryani şarabının yanında kırmızı et ve beyaz süryani şarabın yanında beyaz et tercih edilebilir. Şarap sofralarının vazgeçilmezlerinden biri de hafif ve soslu yemeklerdir. Süryani şarabının yanında tüketilebilecek yemekler, şarabın rengi ve tadına uygun aromalara göre farklılaştırılabilir.

Şaraplarla tüketilebilecek alternatiflerden biri de salataladır. Şarabın yanında tüketilen salatalar, mideyi çok fazla yormaz şaraba uyum sağlar. Sezar soslu tavuklu salata, Süryani şarapları ile uyum sağlayabilecek iyi bir seçenektir.